FIM Europe logo

FIM Europe Official Results

European Enduro Championship

Germany, Burg
5-6.08.2017
Organized by ADAC Niedersachsen/Sachsen-Anhalt e. V

Starting lists

Class#RiderNationalityFederationTeamMake
Overall12Joakim GrelssonSWESVEMO
2101Matteo PavoniITAFMI
3105Pontus SkoogSWESVEMO
4201David AbgrallFRAFFM
5202Lorenzo MacorittoITAFMI
6203Jean-Baptiste NicolotFRAFFM
7205Isaac DevoulxFRAFFM
8206Hugo BlanjoueFRAFFM
9208Max VialFRAFFM
10301Andreas LinussonSWESVEMO
11401Jamie LewisGBRACU
12403Olivier NelsonSWESVEMO
13404Thierry PittensNEDKNMV
14501Oscar BallettiITAFMI
15502Maurizio MicheluzITAFMI
Junior U2011Daniel MundellGBRACU
22Joakim GrelssonSWESVEMO
33Calle JohanssonSWESVEMO
44Claudio SpanuITAFMI
55Neels ThericFRAFFM
66Adrien JaconFRAFFM
77Alex WaltonGBRACU
88Jan AllersGERDMSB
99Hermanni HaljalaFINSML
1010Nathan BererdFRAFFM
1111Tomas ClementePRTFMP
1212Mel MazaudierFRAFFM
1313Toni ToukolaFINSML
1414Edvin HamnäsSWESVEMO
1515Charles Le PenvenFRAFFM
1617Enrico RinaldiITAFMI
1718Kosti KirjavainenFINSML
1819Giovanni BonazziITAFMI
1920Axel AnderssonSWESVEMO
2021Florian GörnerGERDMSB
2122Leonhard PohlenzGERDMSB
2223Emil JohanssonSWESVEMO
2324Aleksander BracikPOLPZM
2424Aleksander BracikPOLPZM
2525Daniel Christiaan Van ZylRSAMSA
2626Jan-Willem ArendsenNEDKNMV
2727Thijs BultenNEDKNMV
2828Pierrick MermierFRAFFM
2929Enzo CamachoFRAFFM
3030Robert FriedrichCZEACCR
3131Leonardo RavizzolaITAFMI
3234Karl WeigeltGERDMSB
3335Marek SchmidtGERDMSB
Junior E11101Matteo PavoniITAFMI
2102Kristof KoubleCZEACCR
3103Matteo RossiITAFMI
4104Jérémy MiroirFRAFFM
5105Pontus SkoogSWESVEMO
6106Lee SealeyGBRACU
7107Thibaut PassetFRAFFM
8108Tomáš ZboranSVKSMF
9109Kevin BurudNORNMF
10110LUKE FLACKGBRACU
11111André MartinsPRTFMP
12112Kamil SzutaPOLPZM
13114Jakub ZahustelSVKSMF
14115Linus ForskilSWESVEMO
15116Robin WissSWESVEMO
16118Yanik Spachmuller:GER
17119Jakub MarekCZEACCR
18120Dawid MordasiewiczPOLPZM
Junior E2/31201David AbgrallFRAFFM
2202Lorenzo MacorittoITAFMI
3203Jean-Baptiste NicolotFRAFFM
4205Isaac DevoulxFRAFFM
5206Hugo BlanjoueFRAFFM
6207Eemil HelanderFINSML
7208Max VialFRAFFM
8209Adam TomiczekPOLPZM
9210Robert RiedelGERDMSB
10211Priit BieneESTEMF
11212Xavier FlickFRAFFM
12213Markus LindgrenSWESVEMO
13214Thomas EllwoodGBRACU
14216Adolf ŽivnyCZEACCR
15219Aaron CouplandGBRACU
16220Ondrej HavrdaCZEACCR
17221Jarne De SchaepmeesterBELFMB
18222Jakub HronesCZEACCR
Senior E11301Andreas LinussonSWESVEMO
2302Daan BruijstenNEDKNMV
3303Alexander DahlenSWESVEMO
4304Luc BrebanFRAFFM
5305Marek HaviarSVKSMF
6307Edward HuebnerGERDMSB
7308Rik VierhuizenNEDKNMV
8309Martin KulhanekCZEACCR
9310Marek BorakCZEACCR
10311Mikael MiettinenFINSML
11312Felix GunnerheimSWESVEMO
12313Adam ExtanceGBRACU
13314Jeremy CarpentierFRAFFM
14316Edgars SilinsLVALaMS
15317Felix WegleiterAUTAMF
16318Jakub KucharskiPOLPZM
17319Tim ApolleGERDMSB
Senior E21401Jamie LewisGBRACU
2402Marco NeubertGERDMSB
3403Olivier NelsonSWESVEMO
4404Thierry PittensNEDKNMV
5406Thomas HostinskýSVKSMF
6407Wesley PittensNEDKNMV
7408Kevin PanisFRAFFM
8409Robin NijkampNEDKNMV
9410Alexander NybergNORNMF
10411Paul RossbachGERDMSB
11412Roger HollandGBRACU
12412Roger HollandGBRACU
13413Felix JensenNORNMF
14414Jiri HadekCZEACCR
15415Robin HoltmeulenNEDKNMV
16417Kalem HicksGBRACU
17421Bernhard SchopfAUTAMF
Senior E31501Oscar BallettiITAFMI
2502Maurizio MicheluzITAFMI
3503Anthony GeslinFRAFFM
4503Anthony GeslinFRAFFM
5504Martin LarssonSWESVEMO
6506Lucas DolfingNEDKNMV
7507Dennis SchröterGERDMSB
8509Gerrit HelbigGERDMSB
9510Bas Klein HaneveldNEDKNMV
10512Jan SchäferGERDMSB
11513Rannar UusnaESTEMF
Veteran1601Arne DomeierGERDMSB
2601Arne DomeierGERDMSB
3602Sebastian KrywultPOLPZM
4603Mika PaavolaFINSML
5605Tero KoskinenFINSML
6606Juha PuotsaariFINSML
7607Ronny ThomsGERDMSB
8608Pasi LindroosFINSML
9609David HolyCZEACCR
10610Kenneth HällSWESVEMO
11611Patrik AnderssonSWESVEMO
12613Neil BowkerGBRACU
13614Robert FrydrychPOLPZM
14615Janis VintersLVALaMSF
15616Michael Ott-EulbergGERDMSB
16616Michael Ott-EulbergGERDMSB
Women1701Hanna BerzeliusSWESVEMO
2702Marita NyqvistFINSML
3703Nina KlinkNEDKNMV
4704Jennifer SiekkinenFINSML
5705Audrey RossatFRAFFM
6706Martina ReimanderSWESVEMO
7707Paola RiverditiITAFMI
8708Rita VieiraPRTFMP
9709Emilia ReimanderSWESVEMO
10711Patrycja KomkoPOLPZM
11712Agnieszka SmolińskaPOLPZM
12714Emelie NilssonSWESVEMO
13715Joanna ModrzewskaPOLPZM
14716Vanessa DanzGERDMSB
15717Lina TurkkiFINSML
16718Zuzana Nová?kováCZEACCR
17719Jessica GardinerAUSFFM
Trade Team1Enduro Dmsj 1
2Equipe Enduro Terre
3Ktm Novi Kielce
4Ktm-Gst Berlin
5Osellini Team
6Team Kone-Kuusi
7Team Merlo-Manne

Statistics

Files